Komputeryzacja Biblioteki

Oświata
MobiBiblioteka

Wdrożenie systemu obsługi biblioteki do cyfrowego świata książki przynosi wiele korzyści. Posiadając lata doświadczeń we wdrażaniu oprogramowania dla oświaty podpowiemy jak sprawnie przenieść się z kartki papieru na ekran komputera wykorzystując przy tym system do obsługi Biblioteki – MobiBiblioteka.

Podstawową i najtrudniejszą rzeczą jest zaplanowanie i przeniesienie zbiorów biblioteki do systemu komputerowego, tak aby wszystkie wartości były zgodne. Niezależnie od tego jak duża jest Biblioteka warto trzymać się kilku podstawowych zasad:

• Ewidencja papierowa powinna zostać podsumowana oraz zawarta powinna być informacja o ostatnim wpisie  i dacie przejścia na system komputerowy. Mimo zamknięcia stanowi ona nadal bardzo ważny dokument.

• Do systemu przenosimy tylko pozycje, które obecnie posiadamy na stanie. Nie jest konieczne wprowadzenie  pozycji już ubytkowanych. System mobiBiblioteka umożliwia również wprowadzenie ostatniego numeru ubytku, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość nadawania kolejnych numerów ubytkowanych pozycji. (Oczywiście, tylko jeśli dla każdej księgi istniał osobno utworzony).

• Dane wprowadzać możemy według własnej potrzeby. Można rozpocząć od pozycji najchętniej i najczęściej wypożyczanych, tak aby by móc dokonywać ich wypożyczeń już przez nowy system.

• Wpisanie egzemplarza wraz z jego opisem bibliograficznym nie będzie stanowiło już problemu dzięki możliwości pobrania wszystkich danych z Biblioteki Narodowej. Dzięki tej funkcji wpisywanie pozycji jest bardzo proste i zaoszczędza dużo czasu.

Wprowadzenie kartoteki czytelników to tylko formalność. Jeżeli szkoła posiada dziennik elektroniczny – MobiDziennik,  proces ten będzie całkowicie zautomatyzowany i nie będzie wymagał żadnej pracy użytkownika.

Określenie kolejności podejmowanych działań spowoduje, że każdy realizowany etap komputeryzacji przyniesie pozytywne efekty  dla przyszłych użytkowników niezależnie od upływu czasu wprowadzania zmian. W obecnych czasach pojawia się  coraz więcej systemów oraz możliwości sprzętowych, dlatego warto podjąć działania zmierzające do jak najszybszego wsparcia naszych codziennych obowiązków w pracy. Dzięki MobiBibliotece jest to możliwe. 

Zachęcamy do przeczytania więcej o MobiBibliotece jak i poznania funkcji programu biblioteki szkolnej.